ادعا رهبر سابق گرجستان

رهبر سابق گرجستان ادعا می کند طرح سیاسی برای مجبور کردن او از اوکراین
دادگاه اوکراین درخواست تجدید نظر مایکل ساکاشویلی را برای حفاظت در برابر استرداد را رد کرد

مارک بنتتس در کیف

چهارشنبه 8 فوریه 2018 10.56 GMT آخرین به روز رسانی در پنجشنبه 8 فوریه 2018 22.00 GMT
این مقاله بیش از 3 ماه است
سهام
1317
میشائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور پیشین گرجستان
رئیس جمهور پیشین گرجستان، میشی ساکاشویلی در کیف، در روز رسیدگی به دادگاه. عکاس: Anadolu Agency / Getty Images
میشائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان، می گوید که وی قربانی یک توطئه بین المللی برای “فشار دادن” او به خارج از اوکراین است، جایی که او به عنوان منتقد صریح رئیس جمهور این کشور، پترو پوروشنکو، ظاهر شد.

یک دادگاه در کیف، پایتخت اوکراین، در روز دوشنبه درخواست پیش فروش تور گرجستان تجدید نظر سعاش به وی برای حفاظت از امکان استرداد به گرجستان را رد کرد، جایی که او در سال 2008 به طور غیرقانونی مرتکب اشتباهش شده است. چهار افسر پلیس به قتل رسیدند. حکم دادگاه اوکراین یک ماه پس از قاضی در تفلیس، پایتخت گرجستان، او را به اتهام سه سال زندان به طور غیرقانونی محکوم کرد.

ساکاشویلی که مدت نه سال تا سال 2013 در گرجستان حکومت را رد کرده است، این اتهامات را رد می کند و ادعا می کند که درخواست استرداد و مجازات زندان به طور مشترک توسط پرهوشنکو و نخست وزیر سابق گرجستان، بیدزینا ایوانیشویلی، یک تجار بازرگانان میلیاردر و دشمن سیاسی هماهنگ شده اند.

آگهی

ساکاشویلی، 50 ساله در مصاحبه ای در دفاتر حزب اپوزیسیون نیروهای جدید خود در مرکز کی یف، یک پیاده روی کوتاه از پارلمان اوکراین، گفت: “مقامات گرجستان هرگز از استرداد من خواسته بودند که من در آمریکا یا اروپا بودم.” “آنها زمانی که من به اوکراین برگشتم، چون آنها از آنها خواسته بودند، انجام دادند.”

او ادعا کرد که تصمیم دادگاه کیفی مبنی بر رد درخواست تجدید نظر وی در مورد استرداد پس از آنکه اوکراین چندین کشور اروپایی را وادار کرد تا او را اخراج کند، رسید. “کشورهای گفتند:” بله، خوب، ما می توانیم او را بگیریم، اما او باید درخواست رسمی کند. ”

وزیر دادگستری اوکراین، پائولو پترنکو، انکار می کند که اقدامات استرداد علیه ساکاشویلی، که در حال حاضر بدون حقوق است، از لحاظ سیاسی، انگیزه دارد.

پوروشنکو، که در سال 2014 پس از انقلاب به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد، رهبر اوکراین را دوست داشت، ویکتور یانوکوویچ، سیاستمدار گره خورده گرجستان را به عنوان فرماندار منطقه سیاه اودسا در سال 2015 منصوب کرد.

اما ساكاشویلی در ماه نوامبر سال 2016 به عنوان فرماندار اودسا، در اعتراض به آنچه كه گفته شد، فساد را در سطح بالا رها كرد و برای مبارزه با پوروشنكو اقدام كرد. در ژوئیه، پوروشنکو ساکاشویلی را از شهروند اوکراینی خود سلب کرد، در حالی که رهبر پیشین گرجستان در ایالات متحده بود. ساكاشویلی گفت: “پوروشنك امیدوار بود كه من سعی نكنم به اوکراین بروم.”

در یک حرکت تاسف آور، ساکاشویلی در ماه سپتامبر در صدر طرفداران بیش از مرز به اوکراین قرار گرفت. در ماه دسامبر، او از سقف آپارتمان خود توسط مأموران امنیتی تحت پوشش قرار گرفت و تنها بعد از آن توسط جمعیت فعالان مخالف در میان صحنه های هرج و مرج آزاد شد.

“فکر کردم آنها مرا به گرجستان فرستادند. من به پشت بام رفتم چون این تنها محل گوشی من بود. ساکاشویلی گفت که آنها در داخل آپارتمان فریاد زدند.

او بعدا بازداشت شد و متهم به دخالت در طرح توهین روسی به بی ثباتی کردن اوکراین شد، متهم به اینکه ساکاشویلی، منتقد کرملین دوران مدرن، «دروغ» را به دلیل سیاستمدارانه رد می کند. یک قاضی کیف کیفرخواست را رد کرد و دستگیری دادستان را به جرم دستگیری وی محکوم کرد، با این حال، دستور داد او را به جای یک ماموریت شبانه که روز سه شنبه منقضی شده بود، رعایت کند. در روز 17 دسامبر، ساکاشویلی چندین هزار نفر را به اعتراض آورد که منجر به درگیری های کوتاه با سرویس های امنیتی در پایتخت اوکراین شد. وی همچنین روز یکشنبه در یک نشست مشابه به سر می برد و خواستار تحریک آمیزۀ پوروشنکو می شود.

ساکاشویلی ادعا می کند محافظان گرجستان، دوستان و حامیانش توسط سرویس های امنیتی اوکراین مورد آزار و اذیت قرار گرفته و شکنجه شده اند و در ماه های اخیر به گرجستان اخراج شده اند: “آنها در منزل به دار آویخته شدند، در یک اتوبوس سرویس امنیتی قرار داده می شدند و به جورج ”

آگهی

اوکرایین حقوق بشر اوکراین، والریا لوتکوفسکی، در ماه نوامبر اعلام کرد که سه شهروند گرجستانی که در ارتباط با ساکاشویلی قرار دارند، بدون حکم دادگاه پلیس ملی اوکراین بیرون رانده شده اند.

گرچه نظرسنجی ها نشان می دهد که ساکاشویلی در طول حاکمیت اودسا، محبوب ترین سیاستمدار اوکراین بود و رتبه های مورد تایید بیش از 40 درصد، رأی خود را از زمان بازنشستگی کمتر از نصف آن ها کاهش داده است. پوروشنکو، که بسیاری از اوکراینی ها می گویند انقلاب کشور در سال 2013-14 را خیانت کرده است، همچنین دارای رتبه بندی تایید حدود 15 درصد است.

ساکاشویلی گفت: “اگر پرونده من صادر شود، مشکل بزرگی برای مقامات گرجستان و اوکراین خواهد بود.” “وجود خواهد داشت اعتراض گسترده ای، اعتراض های گسترده در اوکراین وجود دارد. این فقط در مورد من نیست این در مورد بی عدالتی است. و اوکراین از بی عدالتی متنفرم. “