صنایع دستی کیش

اگر برای شما سوالی بوجود آید که سوغات آیین چیست؟ می توانید در این مقاله برخی از جواب را پیدا کنید چرا که سوغات دین شامل صنایع دستی و خوراکی های سوغاتی می شود. صنایع دستی کیش را کمتر کسی می شناسد و عموم مردم فکر می کنند که در جزیره ای مشابه آیین صنایع دستی خاصی یافت نمی شود. صنایع دستی هر شهر گواه از ادب و هنر آن منطقه می باشد که بسته به شرایط و مصالح بومی ناحیه این هنر های دستی نمایان می شود و رفته رفته پا در تاریخ آن شهر و دیار می گذارد. زنان و مردان روستایی و بومی آن منطقه هستند که برخی مواقع برای بیچارگی های شخصی و گاهی برای کسب درآمدشان دست به چنین هنر هایی می زنند. معرفی صنایع دستی آیین می تواند به شما در شناخت بهتر جزیره نیز کمک کند.

کوزه های سفالی

انواع صنایع دستی کیش,بادله دوزی کیش,صنایع دستی جزیره کیش

کوزه های جزیره آیین یک ویژگی ی ویژه دارند که می طاقت قیمت تور کیش به راحتی آن ها را از میان صد ها کوزه ی سفالی دیگر تشخیص داد، آن رنگ سبز گل منطقه می باشد. طبق تحقیقات به عمل حاضر محققین، خاک جزیره مذهب در عمق 30 متری به گلی مرغوب می رسد که اسم آن گل مارن می باشد و با فرآوری شدن می تاب از آن به عنوان یک گل بسیار مرغوب در سفالگری بهره‌گیری کرد.گل مارن از هزاران سنه پیش، نزد بومیان جزیره شناخته شده و باره استفاده در فضای معماری داخلی و بیگانه ساختمان ها و آب انبارها بوده است.یکی از ویژگی های این نوع خاک درجه گرما پخت زیاد بالای آن در بی گمان 1100 درجه می باشد.

صنایع دستی آیین چیست,محصولات صنایع دستی کیش,معرفی صنایع دستی کیش

برای اولین بار ایرج گلزاری از خاک مرجانی جزیره آیین توانست محصولات سفالی بی نظیری را به ایران و دانشمند عرضه کند. ایرج گلزاری می گوید : این گل نه فقط برای سفالگری، بلکه به انگیزه مواد معدنی غنی برای گل تراپی (گل درمانی) استعمال دارد.

جزیره کیش امروزه در سفال صدادار و یا همان سفال آوایی حرف نخست را می زند. این سفال حائز رنگ خاصی است که آن را منحصر به فرد می کند. هنرمندان نقوش و طرح های زیاد زیبایی را بر روی این سفال نقش می بندند، این سفال به خارج از ایران نیز صادر می شود.

شیریکی پیچ

نام صنایع دستی کیش

شیریکی پیچ از زیر انداز های سنتیست که توسط دار بافته و پرداخت می شود در اصطلاح محلی به آن گلیم سوزنی می گویند. شیریکی پیچ یک گونه گلیم است که در اغلب مناطق ایران یافت می شود، تفاوت این گلیم در هر ناحیه بسته به طرح و رنگ های آن منطقه دارد. تار آن پشم و پودش از نخ پشمی یا ابریشمی است که در نوع سوزنی و نازک آن از تار با نمره 10 دو لا و پود نمره 20 دو لا، برای شیریکی پیچ معمولی از تار با نمره 5 و پود با نمره 6 بهره‌گیری می کنند. دار آن همانند گلیم و بافتش همانند به قالی می باشد، مراحل بافت آن به شرح زیر است :

چله کشی – ساده بافی (یک تار پایین و یک تار رو) – بافت رزرو تور کیش حاشیه به چهره پود پیچی که در انتها گره زده می شود – طریق بافت رج به رج – پود گذاری بعد از انجام هر رج – گره های رایج در شیریکی پیچ ( گره متن، آب دوزی) – سوزاندن نخ های پشت گلیم – شست و شو – دارکشی – بخار دادن.

مهد گلیم شیریکی پیچ، سیرجان است که منبع گونه ها شیریکی پیچ ها با دارهای بافندگی آن می باشد. در جنوب مملکت طرح ها و نقوش خاصی بر روی پارچه و گلیم و … می اندازند ولی در باره شیریکی پیچ نمی طاقت دو شیریکی را مشابه یکدیگر بافت چرا که نقوش آن بسته به حالات و احساسات، عقاید و باور های بافنده دارد. بافنده ترکیب بندی از رنگ ها، سردی و گرمی، الهام اخذ نقوش از طبیعت و یا عادات روزمره را در یک صفحه دار شیریکی به نمایش می گذارد.

چادر شب

انواع صنایع دستی کیش,بادله دوزی کیش,صنایع دستی جزیره کیش

چادر شب یکتا دیگر از صنایع دستی دین محسوب می شود که در سراسر ایران نیز استعمال دارد و به طریق بافندگی با دار فرآوری می شود. عموم مردم فکر میکنند که تنها این هنر در شمال ایران استعمال دارد و در ناحیه های شمالی هنوز بافته می شود، این در صورتی است که در جزیره آیین ما گواه چادر شب بافی هستیم. این هنر دستی حائز کاربرد های متفاوتی است که بسته به بیچارگی در هر منطقه کاربرد می شود. ابعاد چادر شب معمولا 2 در 2 است و رنگ آن بسته به منطقه ای که در آن بافته می شود متفاوت است در جزیره دین زنان محلی و بومی آن ناحیه از رنگ های باره پسندشان که اکثرا رنگ های مکمل و سریع است، بهره‌گیری می کنند، قبل زمینه چادر شب اکثرا رنگ قرمز می باشد.

دستگاه چادر شب بافی را پاچال نیز می گویند که شامل اجزای عاروس، ورد، تار یا تان، تون، ارج، دستکش، پی نورد، تخته پاچال، ماکو، پس نورد، هزنا، پاتی کلی می شود که زنان روستایی در یک محل جمع شده و پاچال را بنا می کنند. از چادر شب برای موارد خاصی کاربرد می شود :

پارچه برآمده از بافت را که چادر شب می گویند برای کمر درد و یا جلوگیری از رطوبت به کمر می بندند.
برای جهیزیه عروس استفاده می شود و آن را روی وسایل عروس می کشند.
به عنوان رو تختی یا رو انداز کاربرد می کردند.
جا نماز و یا ساک دستی برای حمام رفتن.
سبد و حصیر

انواع صنایع دستی کیش,بادله دوزی کیش,صنایع دستی جزیره کیش

حصیربافی یا بافت بوریا احد از قدیمی ترین صنایع دست بشر است که توسط بافت برآمده از الیاف های گیاهی بوجود می آید. ایران یگانه از شانزده مملکت تولیدکننده حصیر بشمار می رود. به انگیزه مواد اولیه حصیر ها، روش تولید حصیر در ایران متفاوت بوده و تشابه حصیر ها در نوع بافت یعنی تار و پود است. در این ناحیه برای حصیر بافی نوار های حاصل از نخل خرما را کاربرد می کنند بعلاوه از برگ درخت خرما، نخل های وحشی و ساقه ی نی های باتلاقی در حصیر بافی مناطق گرمسیری سهم میبرند.

ابزار استفاده در حصیر بافی نخ طاقت (لوتو)، ورقه یا شانه ی حصیربافی (پلار)، دستگاه حصیربافی، داس یا قیچی یا چاقو می باشد. مواد باره بهره‌گیری در حصیربافی بر این پایه اند : گالی یا جگن – ساقه نخل یا کلوش (ساقه ی برنج) – سوف یا سیم، کلیر یا کولر (نوعی آلاله بلند و صاف) – روغن جلا. این مواد خام بسته به مناطق گوناگون گزینش و بافته می شوند، رنگ آنها نیز متاثر از گرمسیر و سرد سیر بودن مناطق است. موارد مصرف حصیر ها گوناگون است و در هر ناحیه بسته به نیازشان متعلق به بهره‌گیری می کنند، صنایع دستی مذهب مواردی مشابه تور کیش سبد میوه، پایین انداز، پاراوان، کیف،سبد نان، زنبیل و … را در حصیر بافی خود جای می دهد.

انواع صنایع دستی دریایی

انواع صنایع دستی کیش,بادله دوزی کیش,صنایع دستی جزیره کیش

انواع صنایع دستی دریایی از صدف ها، بقایای آبزیان دریایی و حلزون ها صحیح می شود. برخی مواقع از این صنایع به صورت سر راست و گاهی غیر مستقیم بهره می گیرند، به طور مثال مرجان، خرچنگ، حلزون و گوش ماهی ها را تندرست نیز می فروشند. از صدف ها، پولک ها و … صنایع متنوعی درست می کنند که زاییده ی ذهن خلاق جوانان و زنان جزیره مذهب است، به طور مثال می توان به آویز ها، لوستر های کوچک، تزئینات حاشیه ی آینه ها، جعبه های مزیین شده به صدف و مروارید، زیورآلات و بدلیجات دریایی، ساخت مجسمه های ترکیبی و … اشاره کرد.

علاوه بر صنایع حاصل از محصولاتی که توسط جزر و مد دریا به ساحل می آید، از صنایع دستی دریایی دیگر این منطقه می نا به صنایعی که حاصل از پوست نرمتنان دریایی درست می شود اشاره کرد. پوسته های سخت کاوک و ماوک آن ها این دستور را به شما می دهد که بتوانید با آن هنر نمایی کنید.

پارچه های گلابتون دوزی

انواع صنایع دستی کیش,بادله دوزی کیش,صنایع دستی جزیره کیش

گلابتون دوزی به دوخت بر روی پارچه با نوار ها و نخ های زری می گویند، این هنر در سده ی سوم پیش از زادروز در ایران مرسوم بوده است. ابتدا نقش باره نظر را بر روی پارچه میکشند و بعد با به کارگیری وسایل مورد بیچارگی شروع به دوخت های خاص بر روی طرح ها می کنند. هنر ظریف رودوزی یا همان گلابتون دوزی بیشتر در شلوار های زنانه بندری یافت می شود. نقوشی که در این هنر بیشتر مرسوم است : پیچک ترنج، گل ساعتی، نقش محرابی، گلهای اسلیمی، گلهای ختائی، نقش بازو بندی، بته روحی، محرماتی یا ستونی، بته جقه ای، سروچه و انواع گلها و برخی مواقع عکس ها کسان نیز دوخته می شود.

از پارچه های گلابتون دوزی شده در پوشاک های محلی، شال های محلی، روسری و … کاربرد می شود. آلت پیشه این هنر دربرگیرنده : الک چوبی یا کمان، کش یا بند، پارچه ساده، مداد جهت کشیدن طرح، قلاب، نخ های زری با رنگ های طلایی یا نقره ای و یا رنگ های دیگر می شود. برخی مواقع پارچه گلابتون دوزی شده یکراست بهره‌گیری می شود و متعلق به شلوار یا پوشاک درست می کنند و گاهی نیز گلابتون دوزی از روی پارچه جدا می شود و به صورت ترکیب با سایر پارچه ها، دوخته می شود.

بادله دوزی

انواع صنایع دستی کیش,بادله دوزی کیش,صنایع دستی جزیره کیش

یکی از نام های صنایع دستی آیین بادله دوزی است، بادله دوزی بافت نوعی نوار تزئینی است که با نخ های زری بافته می شود، نام سایر بادله دوزی ” تلی بافی” است. این نوار ها 15 سانتی متر عرض دارند و طول آن ها بسته به نواره های دربایستن در گلابتون دوزی و مصارف دیگر است. نخ پهن در وسط و نخ های باریک در ساحل قرار می گیرند. مصارف باره کاربرد این هنر پر زرق و برق در لبه های پاچه ی شلوار زنانه که برای نوعروسان و مراسم های جنوبیست، در حاشیه دوزی های جهیزیه ی عروس، جانماز و جانماز دوزی و … . ابزارها باره دربایستن این هنر یک پایه، قرقره های نخ های زری، کوسن و سوزن می باشد، بعلاوه این هنر با دست و توسط گونه ها گره های مرسوم بافته می شود.